verze pro tisk

Základní rozměry pneumatik

6. únor 2012

Jedním ze základních kritérií při výběru pneumatik jsou jejich rozměry. Při volbě pneumatiky platí, že na vozidle by měly být pneumatiky, které mají stejné rozměry, jedině to totiž zajistí správné jízdní vlastnosti automobilu.

Reklama

Každá pneumatiky má jasně dané rozměry

Rozměry pneumatik mají tři základní parametry - šířku, profil a průměr. Šířka pneumatiky je vždy uváděna v milimetrech, profilem pneumatiky se pak rozumí výška bočnice pneumatiky a poslední parametr udává průměr ráfku. Ten je na pneumatice vyznačen v palcích.

Ukázka rozměrů pneumatiky

Základní rozměry pneumatik jsou uváděny v technickém průkazu. Formát rozměrů, který najdeme přímo na pneumatice, je stanoven například takto- 185/65 R14. Z tohoto označení nám vyplývá, že šířka pneumatiky je 185 milimetrů, profil pneumatiky je 65, což znamená, že výška bočnice dosahuje 65% z 185 milimetrů. Další označení, písmeno „R“ udává, jaká je konstrukce pneumatiky. V tomto případě se tedy jedná o radiální konstrukci. Poslední hodnota zmiňuje vnitřní průměr pneumatiky, který by měl vždy být shodný s průměrem ráfku. Vnitřní průměr, jak již bylo nastíněno, je zaznamenáván v palcích. Pro lepší orientaci uveďme, že jeden palec je 2,54 cm.

Na každou nápravu patří stejný druh pneumatik o stejných rozměrech

K základním rozměrům pneumatik neopomeňme dodat, že je velmi podstatné a nezbytné, aby na každé nápravě byly přítomny pneumatiky stejných rozměrů, konstrukce a značky.

Reklama

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Brona

úterý, 5. duben 2016
19:34

Jaký je tlak v pneumatikách 235.60.18 a 235.60.17 děkuji za informaci.


posted by: Brona (Brona.d(a)email.cz) [Odpovědět]

zC3sQie9tAO7

čtvrtek, 7. červenec 2016
08:07

A perfect reply! Thanks for taking the troeulb.


posted by: zC3sQie9tAO7 (vtpswjmr89u(a)outlook.com) [Odpovědět]