verze pro tisk

Typy dezénů pneumatik

6. únor 2012

Při nákupu pneumatik si lze vybírat ze tří základních druhů dezénů. Každý typ má jiné vlastnosti a hodí se pro různé situace.

Reklama

Symetrický dezén

Prvním typem je symetrický dezén. Jedná se o dezén, který nemá označení směru rotace. Má dobré vlastnosti prakticky na každém povrchu, pneumatika s tímto dezénem slušně drží na suché i mokřejší vozovce, automobilu dodává vysokou brzdnou účinnost. Symetrické dezény se nejčastěji používají u automobilů střední třídy, lze je ale použít i pro SUV. Dříve byl tento typ dezénu zdaleka nejrozšířenějším, dnes se často dává přednost dalším dvěma typům.

Asymetrický dezén

Druhým typem je asymetrický dezén. Zde se vnější strana dezénu liší od vnější. Zatímco vnitřní strana je uzpůsobena tak, aby zajistila odvod vody a dobré vlastnosti pneumatiky z hlediska brzdné síly, vnější strana dezénu je pak navržena tak, aby měl automobil dobrou stabilitu v zatáčkách a držel přímý směr. Asymetrický dezén se využívá pro vozy střední i vyšší třídy a také u pneumatik sportovního ražení.

Směrový dezén

Posledním typem je směrový dezén. Pneumatiky s tímto typem dezénu se někdy označují jako tzv. šípové pneu, neboť mají na bočnici vyznačenou šipku, která symbolizuje směr otáčení během jízdy.

Dokáží velmi efektivně odvádět vodu z pneumatiky a zajišťují dobré vedení automobilu. Hodí se hlavně pro zimní období, protože při záběru je sníh dobře odváděn z drážek. Směrový dezén proto nalezneme u většiny zimních pneumatik. Směrový dezén je vhodný pro automobily menší a střední třídy či pro sportovní vozidla.

Reklama

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

H9jBkZYDYgWt

čtvrtek, 7. červenec 2016
08:27

You've mangaed a first class post


posted by: H9jBkZYDYgWt (axr787tpdd(a)outlook.com) [Odpovědět]