verze pro tisk

Širší vs. užší pneumatiky

7. únor 2012

Při nákupu pneumatik přijde na řadu otázka, zda jakou zvolit jejich šířku. Ta může ovlivňovat jízdní vlastnosti automobilu a jeho chování na silnici. Nedá se zcela jasně říci, zda jsou lepší širší či užší pneumatiky, neboť každý typ je vhodný pro jiné situace a období.

Reklama

Úzké pneumatiky

Pakliže se podíváme nejprve na užší typ pneumatiky, pak se o nich dá obecně říci, že jsou pro jízdu automobilem pohodlnější, neboť vydávají méně hluku, protože mají menší valivý odpor. Díky němu také dochází k nižší spotřebě paliva nežli v případě širších pneumatik. U užších pneumatik také platí to, že mnohem lépe odolávají aquaplaningu.

Širší či užší pneu v zimě?

Širší pneumatiky jsou oproti tomu vhodnější vzhledem k celkovým jízdním vlastnostem. Velkou výhodou tohoto typu je fakt, že širší pneumatiky dokáží výrazně oproti užším pneu zkrátit brzdnou dráhu.

Čtěte také:

Zimní pneumatiky

Pro situace, kdy jezdíme v zimním období a na silnici je vrstva sněhu, platí, že bychom měli dávat přednost užším typům pneumatik, které zároveň mají vyšší profil. V tomto případě se totiž pneumatika ve sněhu chová mnohem lépe a automobil nezapadá.

Širší pneu - výhody a nevýhody

Širší pneumatiky se v zimních měsících hodí pro dálkové cesty, kde není tolik sněhové pokrývky. Výhodou širších pneumatik je mimo jiné vyšší rychlostní limit a také hmotnostní limit. Tyto pneumatiky mají dále lepší trakční vlastnosti, je však třeba počítat s vyšší hlučnosti, horším odvodem vody, větším valivým odporem a odběrem sněhu.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!