verze pro tisk

Řízení kamionu: na co si dát pozor

29. říjen 2012

Řidiči kamionů mají poměrně těžkou práci. Kdo nevěří, ať si představí, jaké to musí být, řídit velký kolos, který má mnoho tun, je dlouhý a na silnici trochu „neohrabaný“. je pravdou, že zkušeným řidičům řízení kamionu problém nedělá, jsou na to zvyklí, nicméně i oni by si měli dávat při jízdě větší pozor, než pokud řídí obyčejný osobní automobil.

Reklama

Pozor na kvalitu pneumatik a přetížení kamionu

Při řízení kamionu je potřeba dát si velký pozor na to, aby kamion nebyl přetížený. Přílišná hmotnost nákladu může nejen způsobit poškození nápravy, zbytečně se ničí také nákladní pneumatiky. Co je však podstatnější, přetížené kamiony na cestách nemají rádi silničáři a hlavně policisté. Ti mohou kamiony v případě, že mají podezření na přetížení, nechat převážit. Používají k tomu i mobilní mobilní plošinové váhy, které jim lehce odhalí, jestli je vozidlo s nákladem skutečně přetížené či nikoliv. Silničáři pak pro změnu na přetížené kamiony nadávají kvůli tomu, že dochází k rychlejšímu opotřebení vozovek, které nejsou na tak velkou hmotnost konstruovány. Životnost silnic se v důsledku častého výskytu přetížených kamionů může snížit i o několik let. Řidiči kamionu musejí dbát i na celkový stav vozidla, pravidelně by mělo docházet ke kontrole technického stavu vozidla. Zkontrolovat je přitom zapotřebí i různé detaily, jako jsou hřídelová těsnění apod. v případě potřeby je pak nutné je ihned vyměnit. Nové hřídele lze pořídit třeba od značky Gufera.

Bdělost při řízení

Při řízení kamionu si řidič musí dát pozor nejen na náklad a stav svého vozidla, ale také na svoji pozornost. Dlouhé jízdy, kdy řidič jede monotónně po dálnici či rychlostní silnici, může tlumit pozornost řidiče, což pak může vést ke způsobení dopravní nehody.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Rostislav

středa, 19. březen 2014
12:49

Aby na mém kamionu nedocházelo k přetížení, s každým těžším nákladem jezdím ne převážení ke kamarádovi, který vlastní autoservis. Má tam tuto váhu http://www.tenzona.cz/prumyslove-vahy/silnicni-vahy. Při cestách se pak cítím jistěji.


posted by: Rostislav (rasmus08(a)seznam.cz) [Odpovědět]