verze pro tisk

Kdy přezout na zimní pneu?

7. září 2013

V minulém roce došlo ke změně v zákonné úpravě, která se vztahuje na povinnost přezout na zimní pneumatiky. V souvislosti s tím je nutné mít povinně zimní pneumatiky od počátku listopadu do konce března v momentě, kdy je na silnici sníh, led či námraza, nebo se dá předpokládat vzhledem k povětrnostním podmínkám, že se během jízdy sníh či náledí a námraza objeví.

Reklama

Abychom předešli diskuzím, zda už je potřeba mít zimní pneu obuty či panuje dobré počasí, je vždy lepší si před počátkem listopadu raději zimní pneumatiky pořídit. V místech, kde je značení „Zimní výbava“, je stejně povinnost použít zimní pneumatiky jasně dána.

Kdy přezouvat na zimní pneu

Pneumatiky většina z nás přezouvá v autoservisech. Je však potřeba počítat s tím, že před začátkem povinného období budou servisy totálně plné a zákazníci tak budou třeba i několik týdnů na přezutí čekat. Z tohoto důvodu je dobré si zimní pneu pořídit s předstihem a také si včas zajistit místo v servisu.

Zimní pneu používejme celou zimu

Pro zimní pneumatiky platí několik pravidel. Kromě data, od kdy do kdy se musejí používat, je potřeba mít na mysli, že bychom jimi měli vybavit kompletně všechna kola vozidla, kombinace zimních a letních pneu je krajně nevyhovující, a to jak z hlediska bezpečnosti, tak i z hlediska kvality jízdy a jízdních vlastností.

Čtěte také:

Dezén pneumatik

Pozor na černý led

Používat bychom je měli po celou zimu i tehdy, není-li na silnici vrstva sněhu. V zimě se často i při vyšších teplotách tvoří na silnici tzv. černý led, který řidič na první pohled nevidí a myslí si, že je vozovka pouze mokrá, přestože se jedná o námrazu. Námrazy a ledovky se od listopadu do března tvoří prakticky každé ráno.

Poslední záležitostí, na kterou bychom u zimních pneumatik měli myslet, je fakt, že zimní pneu by se měli používat maximálně po čtyři sezony, pak už běhoun pneumatiky není tak kvalitní a ztrácí svoje přednosti.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3.33 hvězdiček/ Hodnoceno: 6x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!