verze pro tisk

Jaký má být správný tlak v pneumatikách

6. únor 2012

Správné jízdní vlastnosti vozu jsou do velké míry závislé na kvalitě pneumatik. V případě pneumatik je potřeba nejen zvolit správný typ pneumatiky, její velikost a rozměry, ale také mít ji správně nahuštěnou. Pneumatika, v níž není správný tlak, nemůže nikdy mít požadované vlastnosti a jízda v automobilu se pak stává méně bezpečnou.

Reklama

Kde zjistit informaci o správné hustotě pneumatiky

O tom, jaký tlak máme pro naše pneumatiky zvolit, se dozvíme v technických údajích o pneumatikách, které jsou u daného produktu předepsané v technických datech přímo od výrobce. Tyto údaje bychom vždy měli respektovat a pneumatiku používat jen tehdy, má-li tlak stejný, jako výrobce udává. Hodnoty tlaku, které jsou pro danou pneumatiku potřebný, bývají umístěny také na vnitřní straně palivové krytky nádrže, což usnadňuje majiteli vozu zjištění, jaký tlak pro pneu potřebuje.

Špatný tlak zvyšuje spotřebu paliva

Pakliže nazujeme na vůz pneumatiky, které budou špatně nahuštěny, vůz nebude mít optimální jízdní vlastnosti, ale dochází také zároveň ke snižování životnosti pneu. V neposlední řadě má špatný tlak v pneumatice i negativní dopad na celkovou spotřebu paliva. Moderní vozidla mají vlastní diagnostiku správného nahuštění pneumatiky. Kontrolu pneumatik dnes není potřeba provádět tak často, neboť jejich kvalita se oproti minulým letům v průměru značně zvýšila.

Pokles tlaku v pneumatice může být způsoben několika faktory. Nejčastěji se jedná o přirozené unikání vzduchu stěnami pneu, tlak se mění také v závislosti na venkovní teplotě či různými perforacemi.

Vliv špatného tlaku na životnost pneumatiky

Na závěr si řekněme, jaké dopady může podhuštěná pneumatika konkrétně přinést. Pakliže budeme používat pneumatiku, která má tlak o třetinu nižší, nežli je potřeba, pak se její životnost může snížit až o polovinu, což je velmi zásadní. O dvacet procent přehuštěná pneumatika pak může snížit její životnost až o desetinu.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

navi

neděle, 7. duben 2013
08:04

Nikde jsem se nedočetl jaký je ten správný tlak v pneumatikách. Hlavně že se vykecáváte o všem co je nám již dávno jasné. Ale obyčejná tabulka s rozměry pneu a tlaky schází.


posted by: navi (pomerancivo(a)seznam.cz) [Odpovědět]

David Š.

středa, 17. duben 2013
16:31

Navi: jak vám mohli dát proboha řidičák?! tlak v pneu je snad závislý na velikosti a pneumatikách auta, okolní teplotě!!!
Každý typ auta má svou specifickou hodnotu ,,nahuštěnosti,, .
věšínou to bývá kolem 2,2


posted by: David Š. (mmnt728(a)seznam.cz) [Odpovědět]

David Š.

středa, 17. duben 2013
16:32

a samozřejmě hmotností vozidla, podle které kupujem pneumatiky spadajících do hmotnostní třídy našeho vozidla. např. na auto, které váží 2t nemůžem použít stejnou třídu pneu jako na auto vážící 1t


posted by: David Š. (mmnt728(a)seznam.cz) [Odpovědět]