verze pro tisk

Jak se chová auto, když má opotřebované tlumiče?

29. září 2014

Mnozí řidiči podceňují stav svých vozidel. Například vůbec nehledí na to, jak má automobil opotřebované tlumiče pérování.

Reklama

Přitom je to právě tato součást vozidla, která významně ovlivňuje kvalitu a komfort jízdy. Pokud nevěříte, pak si stačí uvědomit, jak se zhoršují jízdní vlastnosti vozidel v okamžiku, kdy jsou tlumiče pérování opotřebované a pracují jen na zhruba 50% své původní hodnoty.

Prodloužení brzdné dráhy

Zcela zásadní faktorem, který je při opotřebení charakteristický pro klasické i offroad tlumiče, je prodlužování brzdné dráhy. Ve chvíli, kdy brzdíte, špatně fungující tlumiče způsobí, že se vozidlo zastaví o několik metrů dále. To může mít fatální následky zejména ve městě na křižovatce, ale třeba i při brzdění na dálnici.

Aquaplaning

Automobil, který má opotřebované tlumiče pérování, se také daleko hůře chová za ztížených podmínek, zejména na mokré vozovce. Je zde větší náchylnost na takzvaný aquaplaning, kdy auto „plave“ po vozovce a stává se hůře ovladatelným.

Únava při řízení

Ač se to může zdát neuvěřitelné, špatně fungující tlumiče pérování mají vliv také na vaši pohodu během jízdy. Tím, že se zhoršují jízdní vlastnosti automobilu, stává se řízení náročnější, a tím pádem i únavnějším. Pocítí to zejména ti z vás, kteří se řízení vozidel věnují profesionálně a jezdí tisíce kilometrů měsíčně.

Opotřebování dalších částí vozidla

Špatně fungující tlumiče mají vliv i na rychlejší opotřebení dalších součástek. Jde zejména o pneumatiky, ložiska kol, ale i o převodovky a další komponenty.

Fungování tlumičů tak rozhodně není radno podcenit. Pokud nepoznáte, zda jsou v pořádku, doporučuji si zajet do servisu. V případě, že vám odborníci sdělí, že je na čase je vyměnit, pořídíte si nové tlumiče snadno online. Nabízí je Offroad obchod. Výměnu pak opět přenechejte na profesionálech.

Komerční sdělení

-sad-

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!