verze pro tisk

Hloubka dezénu: Kontrola stavu vzorku

7. únor 2012

Pneumatiky se časem opotřebovávají. Je proto důležité sledovat, jakou hloubku mají drážky pneumatiky. Díky tomu zjistíme, zda je pneumatika ještě stále vhodná a zda dokáže automobilu zaručit dostatečné jízdní vlastnosti. Kontrola stavu vzorku pneumatik je důležitá i z hlediska právních předpisů, neboť příliš malá hloubka dezénu je nepřípustná. O tom, jaké jsou minimální hodnoty drážek, se dozvíte níže.

Reklama

Minimální hloubka

Drážky jsou v pneumatice zejména z toho důvodu, že pomáhají udržovat správné jízdní vlastnosti. Dezén například při dešti umožňuje lepší odvádění vody z pneumatiky, auto pak na silnici “neplave”. Zabraňují také případným smykům.

Zákonem stanovená minimální bezpečná hloubka srážek u pneumatik je 1,6 mm. Pod tuto hranici by hloubka dezénu v žádném případě jít neměla. V každém případě výrobci pneumatik doporučují nepoužívat pneu, u nichž se hloubka drážek dostala pod hranici 3 mm.

Hloubka dezénu u zimních pneumatik

Ještě hlubší musejí být drážky v případě, že se jedná o zimní pneumatiky. Vlivem zhoršených obtížnějších přírodních podmínek a horšímu stavu silnic zde zákon stanovuje, že pneumatiky musejí mít hloubku dezénu alespoň 4 mm. Tyto pneumatiky jsou dnes povinné v období od počátku listopadu do konce března, pakliže je na silnici vrstva sněhu, námrazy či ledu, nebo se dá předpokládat, že by se během jízdy mohla vytvořit.

Čím změříme vzorek pneumatiky

Pro změření hloubky drážek pneumatiky se dají využít pneuměřiče, které jsou schopny změřit dezén až do hloubky 5 mm. Kromě toho se využívají samozřejmě také pro měření tlaku pneumatiky, a to v rozmezích od 5é do 400 kPa.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3.2 hvězdiček/ Hodnoceno: 5x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!